NANSEN TRAIL (Grónsko)-2.6.-21.6.2020

Výjimečná pěší výprava na západním pobřeží Grónska v oblasti, kde v roce 1888 ukončil norský polární badatel Fridjof Nansen se svými druhy první lyžařský přechod Grónska. Přechod trval 41 dnů. Poté, co sestoupili z grónského ledovcového štítu, pokračovali divokým údolím Austmanndalen (cestou ledových mužů) kolem říčky Kuusuaq až k dlouhému zálivu Ameralla. Zde na pobřeží z prutů a stanového materiálu vyrobil Nansen člun, na kterém, spolu s Johansenem, pádloval cca 90 km pro pomoc do Nuuku. Nansen poprvé dokázal světu, že Grónsko je zaledněné i uvnitř ostrova.

Cílem výpravy je poznání nejen závěrečného úseku Nansenovy výpravy, ale i krajiny, kde jen zřídka spočine lidská noha. Výprava je určena pro středně zdatné turisty. Vede divokou a hornatou přírodou jen zčásti využívajících sobích pěšinek. Je to poslední výprava, kterou podnikám do této oblasti. 

PROGRAM: 

Letadlem z Kodaně přes Kangerlussuaq do hlavního města Nuuku. Celodenní prohlídka města, jeho historické části a míst spjatých s působením moravských bratří. Čtyřhodinová plavba do malé osady Kapisillit, začátku a konce 14 denního putování. Trasa vede zprvu k zálivu Ameralla, kde se nacházejí pozůstatky vikinského osídlení a také Nansens Teltplads, kde Nansen ukončil přechod Grónska a pádloval do Nooku. Odtud cesta pokračuje v Nansenových stopách údolím Austmannadalem až k jezeru Uukkaasup Tasia u kterého Nansenova skupina poprvé stanovala po sestupu z ledovce. Dále hornatým terénem k vnitrozemskému ledovci. V případě nalezení vhodného místa k výstupu následuje i kratší pochod po ledovci. Návrat z ledovce stejnou cestou k jezeru Uukkaasup Tasia a pak k ledem vyplněnému fjordu Kangersuneq s ledovcovými splazy Kantista Nunaata a Akullersuup, kde lze pozorovat padající a praskající ledovce. Návrat horskou krajinou do Kapisiliitu, lodí zpět do Nooku a letadlem do Kangerlussuaaqu. Tam lze ještě podniknout výlet ke vnitrozemskému ledovci. Odlet letadlem do Kodaně a dále autobusem nebo letadlem do Prahy.

TERMÍN:   2.6.(úterý) – 21.6.(neděle) 2020, 20 dní

CENA:  51 500,-Kč zahrnuje veškerou dopravu, průvodce, zabezpečovací prostředky, benzín, mapa.

Filtr na titulek     Počet zobrazených 
Číslo Titulek článku Autor Zobrazení
1 Nansen trail Administrator 758
 
Fotogalerie
Anketa
Zůčastnil/a jsem se výpravy s M.Jakešem
 
Hledej
Počty
Právě připojeni - hostů: 9